Atspausdinta iš: http://old2.pressphoto.lt/lt/naujienos/spaudos_fotografija_lietuvoje

Spaudos fotografija Lietuvoje

pressphoto.lt  ::  Naujienos  ::  Spaudos fotografija Lietuvoje


Spaudos fotografija Lietuvoje

 

2011-aisiais Lietuvos spaudos fotografai buvo aktyvūs ne tik laikraščių, žurnalų ar interneto portalų puslapiuose, bet ir rengė parodas, leido albumus, keliavo, organizavo meno renginius, jungiančius fotografiją ir kitus menus, ir buvo įvertinti už savo darbus. Buvo ir ne kasmet nutinkantis įvykis – dviejų kolegų, spaudos fotografų, jungtuvės. Sveikiname Aliną ir Tomą ir kuo nuoširdžiausiai linkime jiems sėkmės!

Šio metraščio dalis yra kūrybinė spaudos fotografų ir jų darbų pristatymo apžvalga – tęsiame ją. 2011-aisiais buvo net keletas jubiliejų: dešimtasis konkursas „Lietuvos spaudos fotografija“, penktasis tarptautinis spaudos fotografijos festivalis „Vilniaus fotografijos ratas“, kurio metu Lietuvos spaudos fotografų klubas šventė ir savo oficialaus įregistravimo dešimtmetį. VšĮ Lietuvos spaudos fotografų klubas LR juridinių asmenų registre buvo įregistruotas 2001 metų rugpjūčio 29 dieną. Tad šioje metraščio dalyje supažindinsime su keliais minėtais ir kitais 2011-ųjų renginiais bei įvykiais.

 

 

Fotografijų albumas ir „Greičio abstrakcijos“

 

Fotografas Alfredas Pliadis, daugiau žinomas kaip sporto ir kariuomenės fotografas, 2011 metais pristatė fotografijų parodą „Greičio abstrakcijos“. Tai Alfredo naujas požiūris į fotografiją. Vaizdai fiksuoti keliaujant ir fotografuojant pro mašinos langą. Nuotraukos sukurtos nenaudojant jokių kompiuterinių programų ar kitokių fotografinių efektų, montažo. Ši paroda buvo eksponuojama Šlapelių galerijoje Vilniuje, Elektrėnų kultūros centre, Musninkų vidurinėje mokykloje.

Pernai A. Pliadis pristatė ir albumą „Naujoji banga. Lengvoji atletika 2009–2011 m.“, kurį trejus metus kūrė kartu su kolega Artūru Gimžausku. Šiame albume perteiktas Lietuvos lengvosios atletikos istorijos laikotarpis.  Fotografai yra įsitikinę, kad perteikti istoriją galima ne tik aprašant įvykius – tai galima padaryti ir fotografijos būdu. Nuotraukos – puiki, išraiškinga priemonė, vaizdu pasakojanti apie geriausius Lietuvos lengvaatlečių laimėjimus, supažindinanti su lengvosios atletikos sporto žvaigždėmis ir treneriais.

 

 

Ekspedicija „Baikalas 2011“

 

 „Lietuvos ryto“ fotografas Vladas Ščiavinskas 2011-ųjų vasarą keliavo kartu su ekspedicijos „Baikalas 2011“ dalyviais. Baikalo ežerą trimis visureigiais apvažiavusių lietuvių vienas tikslų buvo prisiminti tremties 70-metį, aplankant tremties vietas Sibire ir susitinkant su tremtinių palikuonimis.

Žygio akimirkas įamžinęs V. Ščiavinskas grįžęs Seime pristatė savo darbų parodą. Pasak jos autoriaus, tremties tema ekspediciją nuvedė net į Šiaurės Mongoliją. V. Ščiavinsko nuomone, akivaizdus įrodymas, kad ten buvo tremiami lietuviai, krepšinio populiarumas šioje šalyje. Net Mongolijos stepėse pilna krepšių.

 

 

Spaudos fotografei – Kultūros premija

 

Nuo 1991 metų Alytuje gyvuoja graži tradicija – miesto gimtadienio proga savivaldybės Kultūros premijomis pagerbiami aktyvūs ir kūrybingi įvairių sričių menininkai bei kultūros darbuotojai, kurių indėlis matomas ir svarus. 2011-ųjų birželio 7 dieną Zita Stankevičienė, ,,Alytaus naujienų“ fotografė, Kultūros premija buvo įvertinta už aktyvią kūrybinę veiklą puoselėjant Alytaus kultūrą. 

Tų pačių metų sausio 13-ąją Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje Alytuje Laisvės gynimo dvidešimtmečiui paminėti eksponuota kolegės Z. Stankevičienės paroda „Fotokronika“. Pasak fotografės, autorius dažniausiai rengia parodą norėdamas su visais pasidžiaugti ir pasidalyti tuo, ką  sukūrė. Šios parodos tikslas – priminti, kokie alytiškiai buvo vieningi ir drąsūs, su kokia meile ėjo į laisvą Lietuvą. Kita Z. Stankevičienės fotografijų paroda „Totoriai šalia mūsų“ keliauja po Pietų Lietuvos muziejus. Jos tikslas – supažindinti visuomenę su totorių bendruomene, jos tradicijomis, papročiais.

 

 

Iš tūkstančių „Elitas“ vienas

 

Ant Vilniaus rotušės sienos iš Vokiečių gatvės pusės 2011 m. birželio 18 d. renginio „Tebūnie naktis!“ metu buvo eksponuojama didelė fotomozaika „Elitas“. Tai dviejų Lietuvos spaudos fotografų klubo narių Ramūno Danisevičius ir Irmanto Gelūno bendras kūrinys. Ši didžiulė fotografija sudaryta iš trijų tūkstančių mažų skirtingų fotografijų.

Iš didesnio atstumo žiūrėdamas į šį kūrinį stebėtojas matė vieną – pagrindinę fotografiją, kuri savo turiniu asocijavosi su stereotipine sąvoka „elitas“. Iš arčiau buvo galima įžvelgti gilesnį fotomozaikos kontekstą: įvairiausius personažus, įvykius, įvairiaspalves gyvenimo akimirkų fotografijas, kurios ir sudarė pagrindinę fotografiją „Elitas“.

 

 

Reikėjo berniukams

 

2011 metais žurnalas „Aviacijos pasaulis“ surengė devintąjį tarptautinį aviacinės fotografijos konkursą. Paskelbus konkurso laureatus už nuotraukų ciklus ir šį kartą buvo apdovanoti Lietuvos spaudos fotografų klubo nariai Andrius Repšys ir Alfredas Pliadis. Beveik metus vykusiame konkurse dalyvavo 62 autoriai, pirmą kartą vertinti buvo pateikta ir „kosminių“ nuotraukų.
Konkurse pirmąją vietą užėmė A. Repšys, pateikęs reportažinių kadrų ne tik iš Lietuvos aviacinio gyvenimo, bet ir iš skrydžio į Afganistaną Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų lėktuvu C-27J „Spartan“, antrąją – Darius Gudukas, meniškai žvilgtelėjęs į parasparnių pilotų skrydžius, trečiąją – A. Pliadis už kariuomenės gyvenimo akimirkas (pratybos, gaisrų gesinimas, paradiniai ir kasdieniai skrydžiai).
Konkurso parodoje buvo eksponuojama 60 „atplėšiančių nuo žemės“ nuotraukų. Fotografai žvelgė į žemę iš paukščio skrydžio, mėgavosi dangaus grožiu, fiksavo aviatorių gyvenimo akimirkas ir aviacijos technikos įvairovę. Dinamiškas aviacijos gyvenimas su šia paroda iš aerodromų ir oro uostų atkeliavo pas žiūrovus.
Per devynerius konkursų metus keliaujančios parodos aplankė beveik visus Lietuvos miestus ir daugybę mažų miestelių, aerodromų, buvo nukeliavusios į Latviją, Lenkiją, Vokietiją, Rusiją.

 

Fotografų patirtis bendruomenėms

 

Spaudos fotografų klubo nariai fotografai Herkus Milaševičius, Romas Jurgaitis ir Olga Posaškova kartu su kitais fotografais ir operatoriais dalyvavo projekte „Bibliotekos ir bendruomenės pristatymas internete skaitmeninių priemonių pagalba“, kuriame suteikė žinių apie fotografiją. Jie mokė bendruomenes, kaip prisistatyti internete pasitelkus skaitmenines priemones. Sukurti filmai ir fotopasakojimai buvo įkeliami į internetinį interaktyvų Lietuvos žemėlapį, integruotą į svetainę www.grazitumano.lt. Penkios komandos (vienoje komandoje fotografas ir operatorius) turėjo galimybę bendradarbiauti su 40 bendruomenių visoje Lietuvoje. Pagrindinis jų tikslas buvo suteikti žinių, kaip naudotis skaitmeninėmis vaizdo kameromis, kaip pristatyti save ir savo aplinką internete. Komandos dirbo visą vasarą ir rudenį, aplankė daug gražių Lietuvos kampelių. Kiekvienai bendruomenei buvo surengta trijų dienų mokymo programa 6 mėnesių laikotarpiu. Fotografai ir operatoriai suteikė žinių ir dalijosi įgūdžiais, kurių reikia fotografuojant ar filmuojant, taip pat patarė, kaip kurti interaktyvaus žemėlapio žymas ir jas pripildyti vaizdų. Mokymo metu bibliotekų ir bendruomenių nariai fotografavo, kūrė filmus apie tų vietų žymius žmones, lankytinas vietas, gamtos paminklus.

 

 

Fotografija, sujungianti menus

 

Pastarąjį kartą tiek žmonių Tauragės geležinkelio stotis matė beveik prieš dvidešimt metų, kai jau nepriklausomos Lietuvos laikais išlydėjo tauragiškių meno mėgėjų delegaciją į Pasaulio lietuvių dainų šventę. O sausio 17 dieną stotis atgijo. Čia nepailstantis fotomenininkas Romualdas Vaitkus pakvietė į kūrybinį projektą „DoRo“.

Mintis surengti fotografijos, poezijos ir vaidybos sintezės projektą kirbėjo jau seniai. Kartu su Panevėžio teatro „Menas“ aktore Dovile Puskepalyte buvo nuspręsta, kad tam geriausiai tiktų dabar jau nebeveikianti Tauragės geležinkelio stotis. Traukinys, geležinkelis simbolizuoja žmogaus gyvenimo kelią. Menininkams į talką atėjo Tauragės muzikos mokyklos pedagogai – fleitininkė Jurgita Stažienė ir akordeonistas Tomas Altaravičius.

Filosofinį, nostalgišką, gal kiek romantizuotą ir subjektyvizuotą tekstą sukūrė ir jį perteikė žiūrovams pati aktorė Dovilė. Melancholiškos ir iki skausmo pažįstamos gerai atliktos melodijos, Romualdo fotografijos, pasitelkus multimedijos priemones rodomos ant stoties laukiamosios salės sienos, suolas, standartinė praėjusio amžiaus vidurio šiukšliadėžė, visa stoties aplinka, neišpasakytai aukštos lubos, nenuspėjama akustika, čia tvyranti aura ir traukinio laukimo nuotaika valandą prikaustė žiūrovų dėmesį.

 

 

Šveicarijos menininkų pėdsakai Lietuvoje šiandienos fotografijose

Nuo XVI a. vidurio iki XVIII a. pabaigos Šveicarijos Lugano ežero pakrančių ir gretimo Graubiundeno kantono italakalbiai menininkai dirbo ir kūrė Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje (LDK). Beveik keturiasdešimt architektų, skulptorių ir tapytojų paliko savo pėdsakus apie pusšimtyje LDK vietovių – Gardine, Kaune, Slanime, Vitebske, Nesvyžiuje. Lietuvos sostinėje Vilniuje šie menininkai prisidėjo prie beveik dvidešimties iki mūsų dienų išlikusių pastatų projektavimo, statymo ir dekoravimo.  Šv. Kazimiero koplyčia Vilniaus arkikatedroje, Šv. Teresės, Šv. Petro ir Povilo bažnyčios, Žemutinė pilis, Radvilų rūmai Vilniuje, Pažaislio kamaldulių vienuolynas,  Švč. Trejybės bažnyčia Liškiavoje, Dievo Kūno bažnyčia Nesvyžiuje – tai tik keletas iki šių laikų išlikusių Tičino meistrų paminklų buvusios LDK teritorijoje.
Šio didelio darbo – pristatyti Lugano ežero pakrančių meistrų palikimą LDK žemėse – ėmėsi Kauno Vytauto Didžiojo universiteto docentas ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės instituto direktorius dr. Rūstis Kamuntavičius ir fotografas Martynas Ambrazas. Realizuodamas šį projektą M. Ambrazas sukorė tūkstančius kilometrų Italijos, Šveicarijos, Baltarusijos, Lenkijos, Latvijos ir Lietuvos keliais – nufotografuota šimtai architektūros paminklų.
Projekto iniciatoriai – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės institutas ir Lietuvos Respublikos garbės konsulas Tičine Gintautas Bertašius, mecenatas – investicijų ir turto valdymo bendrovė „AGUS Capital" (Luganas).
Fotoparoda „Lugano ežero pakrančių menininkų palikimas Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje“ 2011 m. spalio mėn. iškilmingai buvo atidaryta Lietuvos Respublikos prezidentūroje ir jau pusę metų ten eksponuojama. Šių metų kovą paroda iškilmingai buvo atidaryta Mendrizijaus mieste, vienintelėje privačioje Šveicarijos bažnyčioje, pastatytoje XIII a. Paroda sulaukė didžiulio šveicarų susidomėjimo.